Abdulvahabi Gazi Cami

Sivas Camileri

Abdulvahabi Gazi CAmi ve Türbesi ve Abdulvahabi Gazi Mezarlığı (Halk Dilinde burası Yukarı Tekkedir) Sivas Merkezin doğu kesiminde konumlandırılmıştır konumuna aşağıda bıraktığımız haritalardan bakabilirsiniz

Hazreti Muhammed’in sancaktarlarından Abdulvahabi Gazi ‘ye ait olduğu söylenen türbenin etrafı Sivas’ın bilinen eski mezarlıklarından (Yukarı Tekke) biridir. Tarihi mezarlığın civarındaki alanlar halen mezarlık olarak kullanıldığı gibi eski mezarlık içerisindeki bazı yerlerden de zaman zaman mezarlık olarak yararlanılmakta ve devam eski yerler ayırt edilmiş yerlerde defin işlemi olmakta yoksa yeni defin işlemleri zıt tarafta (Camiden Uzak Taraflar) yapılmaktadır.

Abdulvahabi Gazi Cami

Manevi değeri yüksek olan bu cami hemen hemen her gün bir nüfuza hitap etmesiyle birlikte bayramlar arefe günleri gibi özel günlerde insan akınına uğrakmakta ve değeri Sivas halkı tarafından her zaman korunmakta ve hiçbir zaman Sivas halkının aklında çıkmıyaarak manevi olarak özel bir yer edinmiştir.

Abdulvahabi Gazi Cami

Sivas Valiliğinden Bir Açıklama-ABDULVAHABİ GAZİ CAMİİ İBADETE AÇILDI

ABDULVAHABİ GAZİ CAMİİ İBADETE AÇILDI

İç bölümünde yapılan restorasyon çalışmaları tamamlanan Yukarı Tekke Mezarlığı’nda bulunan Abdulvahabi Gazi Camii Cuma namazının kılınması ile yeniden ibadete açıldı.
Vali Ali KOLAT, burada yaptığı konuşmada, İslam deyince akla temizlik, güzellik ve estetik geldiğini belirtti. Bu unsurların olması gereken en önemli yerlerin de camiler olduğunu ifade eden Vali KOLAT, şunları kaydetti: “Dolayısıyla ibadetimizin, kültürümüzün odak noktası da camilerimizdir. Camilerimizin, kültürümüzde, inancımızda, adetlerimizde çok çok önemli bir yeri vardır. Biz buraları güzel tutarsak, buraları estetik bir ortamda hizmete sunarsak, buraları cazibe merkezi haline getirirsek o kadarda kendi dinimize inancımıza hizmet etmiş oluruz. Bu vesileyle bu yapılan hizmeti çok önemsiyorum.”


Abdulvahabi Gazi Hazretlerinin Sivas için, ülke için çok önemli bir zat olduğunu belirten Vali Ali KOLAT, “Allah rahmet eylesin. İstanbul’da Eyyub-El Ensari Hazretleri nasıl bir önemli mevkideyse, önemli bir konumdaysa, burada da Abdulvahabi Gazi Hazretleri aynı konumda. Büyük bir ziyaretçi kitlesi var. Buraya gelen vatandaşlarımız burayı ziyaret ediyorlar, burayı görüp buradan faydalanıyorlar. Dolayısıyla buraların estetik olması temiz olması lazım” dedi.
Sivas Belediye Başkanı Doğan ÜRGÜP de, Abdulvahabi Gazi Hazretlerinin türbesinin yanında inşa edilen caminin restore edilerek bu hale gelmesine vesile olanlara teşekkür etti.
Restorasyonu yaptıran Kültür ve Eğitim Hizmet Vakfı Başkanı Muzaffer GEZGİN ise caminin çevre düzenlemesinde üzerlerine ne düşüyorsa yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Sivas Camiler Yazılarımızdan Bir Diğeri Şems-i Sivasi Meydan Cami Yazımız İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir