332 Milyon Lira Yardım Yapıldı

Sivas Valisi Salih Ayhan, Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca Pandemi döneminde vatandaşlara 332 milyon lira yardım yapıldığını söyledi.

Vali Salih Ayhan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını (SYDV) ziyaret etti. Vakıf Müdürü Sudi Yıldız’dan bilgi alan Vali Salih Ayhan burada yaptığı açıklamada, 10 aylık periyotta vakıf kanalıyla 332 milyon lira yardım yapıldığını söyledi.

Geçen hafta cuma günü de il genelinde kaymakamlar, vakıf müdürleri ile birlikte değerlendirme yaparak kış öncesi vatandaşların genel durumları, vakıfların durumla ilgili bilgi aldığını ifade eden Vali Ayhan, “Daha nasıl yardım yapabiliriz? hususları hakkında değerlendirme yaptık. Hamdolsun genel anlamda baktığımızda devletimizin merkezden aktardığı kaynaklar, vakıflarımızın kendi öz kaynakları ile birlikte vatandaşlarımıza 10 aylık periyotta çok ciddi yardımlar yaptığımız aşikârdır. İnşallah bu kış sezonunda da hiçbir vatandaşımızın açta, açıkta kalmaması için, üşümemesi için, kimsesizlerin kimsesi olan devletimiz her türlü vatandaşımıza destek olmaya devam edecektir. Devletimiz, sosyal bir devlettir. Bunun gereğini de ziyadesiyle yerine getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

– 332 Milyon TL Vatandaşlarımıza Yardım Yapıldı

Salgın sürecinde çok ciddi manada vatandaşlara yardımlar yapıldığını ifade eden Vali Ayhan, “Şuana kadar gerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzün kanalıyla gerek vakıfların kanalıyla toplamda 332 milyon TL vatandaşlarımıza yardım yapıldı. Destek sağlandı, maaşlar ödendi. Vakıflarımızın kanalıyla engelli aylığı, engelli yakını aylığı, muhtaç asker yardımı, eşi vefat etmiş kadın aylığı ve yaşlı aylığı yine Aile Sosyal Protokol İl Müdürlüğümüzün kanalıyla, sosyal set yardımı yani sosyal ekonomik destek yardımı, evde bakım özel bakım merkezleri doğum yardımı, koruyucu aile yardımı ve yine biliyorsunuz Pandemi başladığı zaman faz 1 faz 2 faz 3, ‘Biz Bize Yeteriz’ kampanyası kaynakları ile birlikte toplam 332 milyon lira şuanda vatandaşlarımızın hesaplarına aktarıldı ihtiyaçları giderilmiş oldu.” dedi.

– Kömür Yardımları Devam Edecek

Vakıf tarafından kömür dağıtımlarının da devam ettiğini ifade eden Vali Ayhan “Tabii kış mevsimi geldi gerek gıda konusunda gerek kömür konusunda olsun yardımlarımız devam etmektedir ve şuan halen il genelinde 8 bin 766 haneye kömür yardımı yapıldı, halen dağıtım devam etmektedir. Taş Kömürü İşletme Müdürlüğümüz Türkiye genelinde bir planlama yaptı ilimizde de en kısa zamanda da kömür dağıtımı yapılacaktır. Vatandaşlarımız bu soğuk Sivas’ın kış günlerinde üşümemesi için gereken tedbirleri alıyoruz. Gecikmeye mahal durum olduğu zaman vakıflarımızın kendi imkanlarıyla da farklı kaynaklarla da vatandaşımıza destek olacağız Burada tabi devlet değil özel hayır kuruluşlarımız yine belediyelerimiz bu süreci ciddi manada katkı sağlamaktadır.” diye konuştu.

– Yardımlar, Yıl Sonuna Kadar 400 Milyonu Bulacak

Pandemi döneminde vatandaşlara sahip çıkıldığını belirten Vali Ayhan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hamdolsun, dediğim gibi insanı yaşat ki devlet yaşasın düşüncesine özellikle Pandemi yılı olan 2020 yılında çok yoğun bir şekilde hissedildi vatandaşlarımıza sahip çıkıldı bu bir ekip işi bir takım oyunu emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Vakıf çalışanlarına teşekkür ediyorum, sahada etkin aktif şekilde çalışanlara teşekkür ediyorum her şey vatandaşlarımız için vatandaşlarımız sağlığı için vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderebilmek için gece gündüz çalışıyoruz. Yardımların yılsonuna kadar 400 milyonu bulacağını düşünüyoruz. Vatandaşımız helali hoş olsun devletimiz var olsun teşekkür ediyorum.”

Ziyarette Vali Yardımcısı Yunus Emre Temel ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan’da hazır bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir