15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Sivas Tek Yürek

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Sivas Tek Yürek 15 Temmuz 2016 tarihinde devletin içerisine yuvalanmış hainlerce kalkışılan darbe girişiminde milli bir duruş sergileyen ve tek yürek olan Sivas, dört yıl sonra da aynı cesaret, coşku ve inancı sergiledi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle ilimizde bir dizi program düzenlendi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü organizesinde Millet Bahçesindeki ilk programda Sivas Valisi Salih Ayhan ve il protokolü, 1000 m atletizm koşusunun startını verip, dereceye girenleri ödüllendirdi.

Daha sonra İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde Sivas Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü arşivinden fotoğrafların yer aldığı ‘O Gün’ isimli ve 15 Temmuz konulu fotoğraf sergisine geçildi. Buruciye Medresesi önündeki serginin açılışını Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve il protokolü birlikte gerçekleştirerek sergiyi gezdiler. Her fotoğrafta ‘O Gün’ü yaşayan katılımcılar, serginin 15 Temmuz Ruhu’nu tazelediğini vurgulayarak duygu dolu anlar yaşadılar.

Tüm Şehitlerimize Mevlit-i Şerif Okundu

15 Temmuz şanlı direnişinin kahramanı olan gazilerimiz de ziyaret edildi. Polis Memuru Yakup Sevinç ile Ömer Taş’ı hanelerinde ziyaret eden Vali Salih Ayhan ile il protokolü, ‘O Günü’nü gazilerimizden dinleyerek vatan-millet aşkıyla gösterdikleri cesaretten dolayı güvenlik güçlerimize teşekkür ettiler. Milletimizin şanlı direnişi sırasında şehit olan güvenlik güçlerimiz ve vatandaşlarımız için de Sivas Ulu Cami’sinde Mevlit-i Şerif okundu. Vali Ayhan ve beraberindekiler, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Çanakkale Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda, terörle mücadelede, 15 Temmuz hain kalkışma planında ve sınır ötesi operasyonlarda şehit düşen kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yâd edip, dua okudular.

Yukarı Tekke’de Şehitlik ziyareti de yapan Vali Salih Ayhan ve il protokolü, vatan savunmasında göğsünü siper eden, istiklal ve istikbal uğruna şehit düşen kahramanlarımızın kabrini ziyaret ederek, dualarla şehitlerimizi andılar. 

15 Temmuz Konulu Konferans Düzenledi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla ile Gazeteci-Yazar Yasemin Asan, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde 15 Temmuz konulu konferansları ile devam etti. Dinleyicilere, ‘O Gece’ ye ait bilinmeyen hikâyeler paylaşan konuşmacılara Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, günün anlam ve önemine binaen Sivas Valiliği yayınları ile Sivas’a özgü eserler takdim etti. 

Tüm 15 temmuz Haberleri İçin Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir