11. Tarım ve İnsan Fotoğraf Sergisi

Tarım ve İnsan Fotoğraf Sergisi Ziyaretçileriyle Buluştu Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nın, Denizbank sponsorluğunda düzenlenen Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğrafların 16 ilde sergilenmesi planlanmıştır. İlimize gönderilen fotoğraflar  Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 9 Kasım Pazartesi günü yapılan açılış töreni ile Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştır.

11. Tarım ve İnsan Fotoğraf Sergisi Açılış Töreni; Sivas Valimiz Salih AYHAN, Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin KOÇAK, İl Genel Meclis Başkanı Hakan AKKAŞ, Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit YILDIZ ve protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürü Seyit YILDIZ sergi açılışında yaptığı konuşmada; “Tarım ve Orman Bakanlığınca 2019 yılında düzenlenen 11. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasının amacı; Tarımın, toprağın, ormanın, suyun önemi konusunda duyarlılığın artırılması, tarımsal gelişmeler ile tarım, orman, doğa, çevre ve insan ilişkilerini, estetik ve öznel bakış açılarıyla belgesel olarak arşivlerde yerini almasını sağlamaktır.

2009 yılından itibaren düzenlenen ve kamuoyunda yoğun ilgi gören yarışma; Genel, Çiftçi, Öğrenci, Tarım ve Orman Bakanlığı Çalışanları, DenizBank Çalışanları ve bu yılın konusu “Su” olmak üzere 6 farklı kategoride gerçekleştirildi. Yarışmaya 1802 katılımcı 7292 eserle katıldı, 18 eser ödül alırken 120 eser de katolog ve sergileme için seçildi.

11. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar; İl Müdürlüğümüz tarafından 9-11 Kasım 2020 tarihleri arasında ‘Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nde sergilenmeye devam edecektir. Sergimize tüm halkımız davetlidir.” dedi.

Sivas Valisi Salih AYHAN ise konuşmasında; “İlimiz Türkiye’de tarım ve hayvancılık potansiyeli en iyi olan illerden birisidir. Üretim yaparken tarladan sofraya insanların emeğini, samimiyetini gözlemlemek ve bir sanatsal faaliyet olarak hareketliliği fotoğraflayarak insanların gözüne ve gönlüne hitap ettirmekte oldukça önemlidir.

Ulusal olan bu yarışmanın yerel versiyonunu Sivas’ın geniş coğrafyasındaki hareketliliği fotoğraflayarak insanların beğenisine sunulmasının gerektiğini de düşünüyorum. Fotoğraf bir sanattır, sanatta üretimin arka bahçesidir. Serginin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Kurdele kesimi ve konuşmaların ardından Sivas Valisi Salih AYHAN ve protokol üyelerinin sergi alanını gezmeleri ile program sona erdi. 11.Tarım ve İnsan Fotoğraf Sergisi 9-11 Kasım 2020 tarihleri arasında Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nde sergilenmeye devam edecektir. Tüm halkımız davetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir